Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna LCD monitory

Jak vybrat LCD monitor?

 
Získejte za své peníze ten nejlepší obraz.
 
 
 
 
U monitoru je běžné trávit několik hodin denně, proto jeho výběr nepodceňujte a vybírejte jej i s ohledem na použití. Poradíme vám, jak se neztratit v záplavě parametrů a podle čeho zvolit ten správný.
 
 

Parametry

 
Na současném trhu naleznete monitory s velkým množstvím úhlopříček, rozlišení a různými doplňkovými funkcemi. Nejdůležitějšími parametry pro výběr jsou:
 

• Úhlopříčka a poměr stran

Úhlopříčka se standardně udává v palcích, rozhodně ale neplatí, že vyšší číslo znamená lepší. Pro kancelářskou práci je vhodných zhruba 
20–24 palců, multimédia a hry si nejvíce užijete s 24–29 palci a grafici či editoři videa ocení maximum prostoru na 30palcovém a větším monitoru. Nejběžnějšími poměry stran jsou v současné době 16 : 9 a 16 : 10, ty jsou univerzálně vhodné pro práci, brouzdání po internetu, sledování filmů i hraní her. Navíc jde o podobný poměr, jaký má i zorné pole člověka. Pokud často pracujete s dokumenty, existují i užší monitory s poměry 4 : 3 a 5 : 4, výběr je však poměrně malý. Na opačné straně stojí extrémně širokoúhlé monitory s poměrem 21 : 9, jež jsou ideální pro sledování filmů a tvoří zajímavou alternativu k používání dvojice monitorů.
 
 

• Rozlišení

Čím vyšší je rozlišení, tím jemnější je obraz. V současnosti disponují nejlevnější monitory rozlišením 1366 x 768, což při úhlopříčce do 20 palců znamená dostatečnou jemnost obrazu. Základem, za který si stačí připlatit jen pár stokorun, je dnes ovšem Full HD (1920 x 1080). To je rozlišení velice jemné do 24 palců a naprosto dostačující do 27 palců úhlopříčky. Poté již nastupuje vyšší rozlišení 2560 x 1440 px, nejkvalitnější monitory pak disponují ultrajemným 4K rozlišením (3840 x 2160), za ně si ale připlatíte i několik tisíc.
 
 

• Zobrazovací technologie

Z dnes prodávaných monitorů jich nejvíce využívá IPS panely, které mají věrné a dostatečně syté podání barev i obstojnou odezvu. Velmi podobně jsou na tom VA panely, jež mají mírně lepší kontrast, jinak jsou vlastnostmi srovnatelné s IPS. Naopak TN panely jsou z hlediska barev i pozorovacích úhlů výrazně slabší, jejich jedinou výhodou je rychlá odezva, reálný rozdíl to ale představuje pouze pro profesionální hráče her. Výrobci rádi k technologiím přidávají různé předpony či přípony, které označují zlepšení některých vlastností, pro orientaci nicméně stačí znát tyto základní typy.
 
 

• Jas

značí se v cd/m2 a platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Vždy by totiž mělo být možné jej v případě potřeby snížit. Minimem je v současné době alespoň 300 cd/m2, jas nad 400 a více cd/m2 využijete již pouze u monitorů používaných ve velmi osvětlených prostorech, například v showroomech.
 
 

• Kontrast

Čím větší je kontrast, tím kvalitnější budou barvy, především tedy černá a bílá. Pro čistě kancelářské použití postačí i poměr 400 : 1, na hry a filmy ale sáhněte alespoň po 1000 : 1. Kvalitní monitory pak mají i 2000 : 1 a více. Mnoho výrobců místo statického kontrastu udává dynamický, jenž může být ovlivněn například podsvícením a často dosahuje 1 000 000 : 1, právě statický je proto směrodatnější.
 
 

• Obnovovací frekvence/odezva

Udává, kolikrát za vteřinu monitor dokáže překreslit obraz. Standardem mezi LCD monitory je 60 Hz, kde většina uživatelů nemá šanci překreslování postřehnout. Výjimku tvoří náruživí hráči či lidé, kteří pracují s 3D grafikou, ti by měli sáhnout po monitoru s frekvencí 144 Hz.
 
 

• Spotřeba

Obecně jsou LCD monitory relativně úsporné, spotřeba se nejčastěji pohybuje mezi 30–40 W. U profesionálních displejů s vysokým rozlišením může být spotřeba i dvojnásobná, je to nutná daň za kvalitu obrazu. Na spotřebu se zaměřte, pokud váš monitor bude fungovat mnoho hodin denně nebo i nepřetržitě, tehdy již na vyúčtování za elektřinu poznáte vyšší spotřebu.
 
 

• Barevná hloubka

Říká, kolik paměti je vyhrazeno pro jednotlivé základní barvy RGB matice (červená, zelená, modrá). Standardem jsou 8bitové monitory, jež dokážou zobrazit až 16 milionů odstínů. Existují ovšem i 10bitové monitory, které jich zobrazí až miliardu. Pro běžného uživatele je rozdíl zanedbatelný, profesionální grafici jej ale při práci poznají.
 
 
 
 

Dále sledujte

 

Konektivita

Stárnoucí DVI vstup naleznete výlučně na grafických kartách, a přestože jeho použití klesá, stále se nachází na poměrně širokém množství monitorů. Jeho rozlišení je omezené na 2560 x 1600 px. Taktéž již zastaralý VGA/D-Sub konektor některé monitory stále mají, a přestože podporuje 10bitové barvy, ostrost obrazu u něj s vyšším rozlišením klesá. V současnosti se hojně používá HDMI vstup, který kromě obrazu dokáže přenášet i zvuk, jeho nevýhodou je ovšem podpora pouze 8bitových barev. Pro připojení monitoru s 10bitovými barvami proto potřebujete DisplayPort, který z běžných vstupů zajistí nejkvalitnější obraz. Ne všechny grafické karty jím ovšem disponují.
 
 

Povrch displeje

LCD monitory se prodávají buď s lesklým, nebo matným povrchem. Lesklý znamená sytější barvy, jeho nevýhodou je velká citlivost na dopadající světlo. Matný monitor sice mírně snižuje živost barev, nevrhá ale odlesky. Vhodná volba se tak odvíjí od umístění monitoru a způsobu svícení a zastínění v místnosti.
 
 

Další funkce monitorů

3D – existují buď aktivní 3D monitory, ke kterým pro zobrazení ve 3D potřebujete speciální brýle, nebo pasivní, u nichž je efekt dostupný i bez brýlí. Nejde však 
o plnohodnotný 3D efekt, nýbrž spíše o zdůraznění hloubky mezi objekty na obrazovce.
 
4K – rozlišení 3840 x 2160 představuje v podstatě to nejkvalitnější, co je na trhu běžně k dostání. Na takovém monitoru si patřičně vychutnáte filmy i hry v maximální kvalitě, především ve druhém případě ale budete potřebovat počítač s velmi vysokým výkonem.
 
Prohnutá obrazovka – vertikálně prohnutá obrazovka zmírňuje množství odlesků od monitoru, zároveň oproti plochému monitoru vměstná stejnou úhlopříčku do užšího zorného pole.
 
Integrované reproduktory – některé monitory disponují vestavěnými reproduktory, ty ovšem postačí spíše pro základní použití, jelikož jejich kvalita kvůli limitu velikosti nikdy nebude příliš vysoká. Pro nenáročného uživatele nicméně může jít o dostačující řešení, které mu ušetří peníze za nákup reproduktorů i místo na pracovním stole.
 
Integrovaný TV tuner a CI slot – díky vestavěnému tuneru můžete na monitoru naladit i digitální televizní vysílání – například v malých bytech tak zkombinujete dvě zařízení v jedno plně dostačující pro oba účely. Některé z těchto monitorů disponují i slotem pro CI karty, jež slouží k přístupu k placeným televizním programům.
 
Úprava jasu a kontrastu – takřka každý monitor umožňuje upravovat základní obrazové parametry včetně jasu a kontrastu. Pokud často pracujete v přítmí, zaměřte se kromě maximální hodnoty jasu také na tu minimální. Existují rovněž monitory s automatickou úpravou jasu, který přizpůsobují okolnímu světlu.
 
Dotyková vrstva – v současné době je již rozhraní většiny systémů uzpůsobené i pro dotykové ovládání, monitory, které jej podporují, jsou navíc čím dál běžnější. Pozor dejte ale na to, že dotykové monitory jsou dostupné takřka výlučně s lesklým povrchem.
 
Vestavěná web kamera – integrované kamery doplněné o mikrofon se častěji vyskytují v monitorech notebooků, i mezi těmi desktopovými však naleznete jejich zástupce. Kvalitou sice tyto kamery nedosáhnou těch samostatných, pro běžné videohovory s přáteli ovšem postačí.
 
Ochrana proti trhání obrazu – s trháním obrazu se setkáte především při rychlém překreslování v graficky náročných programech, nejčastěji tedy při hrách. Způsobuje jej fakt, že obnovovací frekvence monitoru nesouhlasí se snímkovací frekvencí v programu. Tento jev obvykle není nijak extrémní, může ale být rušivý. Technologie G-Sync od NVidie či FreeSync od AMD dokážou trhání obrazu zcela eliminovat, počítejte ale s tím, že si za ně budete muset připlatit i několik tisíc.
 
Filtr modrého světla – největší únavu pro oči představuje modré světlo vyzařující z monitoru. Některé filtry jej proto umí částečně omezit, což se hodí třeba při dlouhé práci po večerech. Monitor je díky tomu šetrnější k očím a pomaleji vás unaví. Na druhou stranu, na internetu naleznete mnoho bezplatných programů pro snížení intenzity modrého světla, proto není nutné funkci mít přímo v monitoru. 
 
Úprava náklonu, natočení a výšky – základní modely monitorů mají obvykle jednu pevnou pozici, maximálně regulovatelnou do výšky. To se hodí k tomu, abyste monitor měli nastaven v ideálním úhlu k očím. Pokročilejší monitory nicméně umožňují obrazovku i naklápět pro ještě lepší přizpůsobení úhlu. Vhod přijde také naklápění v úhlu až 90°, a to především grafikům nebo těm, kdo na počítači často píší dlouhé dokumenty.
 
Barevný prostor – mezi profesionály se nejčastěji používá standard Adobe RGB, alternativou je s RGB. Mezi monitory, které mají nastavený tento konkrétní barevný prostor, by pak neměl být žádný rozdíl v podání barev.
 
 
 
 

Příslušenství k monitorům

 
Stejně jako na telefonní displeje i k počítačovým monitorům můžete sehnat ochranné fólie. Riziko poškození je nicméně v domácích podmínkách nízké, pozor je potřeba si dávat pouze při otírání povrchu, kde by malé částečky mohly vytvořit drobné škrábance. Existují také fólie s bezpečnostní funkcí, s nimiž se často setkáte pod označením privátní filtry. Ty výrazně sníží pozorovací úhly monitoru, díky čemuž vám do něj nikdo z okolí nebude moct nahlížet. Setkat se můžete i s antireflexními fóliemi, které chrání před poškrábáním i nepříjemnými odlesky světla.
 
 
 
Monitory jsou vždy dodávány se základním podstavcem, některé ovšem umožní i montáž k jiným stojanům či držákům. Nejčastěji jde o držáky na zeď či speciální otočná ramena, která umožní s monitorem jednoduše pohybovat. Zaměřte se na podporu standardu VESA, jenž udává vzdálenost čtveřice montážních šroubů na zadní straně obrazovky. Takový monitor bude kompatibilní s největším počtem držáků.
 
 
 
Porovnat lcd monitory