Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna LCD monitory

Jak vybrat LCD monitor?

Před výběrem LCD monitoru je třeba si vyjasnit několik otázek. Měli bychom se rozhodnout, jak velkou úhlopříčku budeme potřebovat a jaký poměr stran. Měli bychom si také ujasnit pro jakou práci budeme monitor potřebovat a od toho se bude odvíjet doba odezvy, pozorovací úhly apod.Rychlé odkazy
Levné monitory (do 3000,-)
Střední třída (do 10 000,-)
Nejvyšší třída
 

Odkazy na osvědčené výrobce: Acer, Hewlett Packard, Samsung, BenQ, LG

 

 

Pro jaký účel budu LCD monitor potřebovat?

V prvé řadě si je třeba ujasnit k čemu budu daný monitor potřebovat. Jiný monitor použiji pro hraní her a jiný pro kancelářšké potřeby

 

LCD monitor pro hry

Dobrý hráčský monitor musí mít pokud možno co nejrychlejší odezvu (pod 4ms) Pokud by byla doba odezvy dlouhá, může se stát, že uvidíte při rychlých pohybech rozmazaný obraz a v podstatě se ve hře ztratíte.

 

LCD monitor pro běžné použití nebo kancelář

Do kanceláře nebo na běžné domácí použití obvykle dostačuje jakýkoli monitor s dobrou ergonomií. Je třeba si uvědomit, že u počítače v kanceláři trávíte hodně času a pokud je např. monitor příliš nízko oproti očím, může se dostavit nepříjemné bolení krční páteře. Dávejte si tedy pozor na to, aby šel monitor ustavit do polohy, kdy je horní okraj obrazovky ve stejné výšce jako oči pozorovatele.

 

LCD monitor pro grafické účely

Pokud hledáte monitor hlavně pro grafiku, jsou zde pro vás S-IPS popř. S-PVA panely a nejlépe s minimálně 10-bitovým zpracováním obrazu. Zde kralují již tradičně monitory EIZO, avšak v poslední době nezůstává pozadu ani Samsung, NEC nebo ViewSonic. Nejdůležitějším faktorem u grafických monitorů je barevné podání, gamut, podsvícení a pozorovací úhly. Velmi důležitá je také ergonomie (grafici obvykle tráví u počítače velké množství času). Špatná ergonomie totiž dokáže s krční páteří pěkně zamávat.

 

 

Jakou zvolit úhlopříčku?

Úhlopříčka se udává v palcích. Např. 17" monitor má úhlopříčku 17 palců (1 palec je 2,54 cm). Do kanceláří jsou vhodné úhlopříčky 17  a 19 palců, na sledování filmů a hraní je dobré se poohlédnout po modelech s úhlopříčkou od 21 palců výše.

 

 

Jaký poměr stran zvolit?

V dnešní době si můžeme vybrat z poměru stran 16:9 (widescreen - širokúhlé) nebo 4:3 (square - klasické). Pro sledování filmů berte raději širokoúhlé, pro kancelářskou práci jsou o něco vhodnější klasické.

 

Jakou dobu odezvy vybrat?

Obecně lze říci čím menší tím lepší. Pro běžnou práci stačí okolo 8ms, pro hraní 4ms a méně.

 

 

Jaký kontrast zvolit?

Zde obecně platí čím více tím lépe. Pro kancelářskou práci dostačuje 400-900 a pro hraní her a sledování filmů 1500 a více

 

 

Jaké pozorovací úhly zvolit?

Pozorovací/zobrazovací úhel je maximální úhel, pod kterým lze sledovat obraz LCD s přijatelně nízkými změnami obrazu. Toto je nejslabší místo  LCD technologie. Jestliže sedíte přímo před LCD monitorem vidíte pěkný obraz.Jestliže se ale podíváte třeba pod úhlem 150°, může dojít až k inverzi barev. Moderní LCD udávají hodnoty kolem 160°, otázka je opět jak moc je to důvěryhodný údaj.

 

 

Jaký druh připojení zvolit?

Jednoduché rozhodnutí záleží na tom, jaký konektor podporuje vaše grafická karta. Analogové řešení je vhodné pro starší a levnější grafické karty, ale DVI dnes vládne trhu. Karty jen s VGA konektory jsou staršího data a dříve nebo později je bude zapotřebí vyměnit. Rozumná investice do budoucnosti je pořídit si grafickou kartu i monitor s DVI konektorem.

 

 

Závěr

Na trhu se můžeme setkat s modely které mají integrované reproduktory a USB porty. Obecně platí, že modely se zabudovaným reproduktory mají mizerný zvuk, takže investice do bedniček za 200Kč vám zajistí výrazně lepší zvukový dojem. Užitečné na druhou stranu mohou být vstupy a výstupy a USB rozhraní přímo na monitoru. Mnohem snadněji a rychleji pak můžete připojit zvuková zařízení, webkamery atd.

Kvalitnější monitory poskytují ostřejší obraz, věrnější barvy, mají rychlejší odezvu, svítivost atd. Laciné produkty mohou při dlouhodobém používání negativně ovlivnit Váš zrak.

 

 

Vybrat LCD monitor podle parametrů

Porovnat lcd monitory